



With a soft and gentle velvety brown color, Maronne invites to relaxation and comfort, grounding any interior with its wood design featuring knots and cracks for that authentic natural wood feeling.
Available Dimensions:
228mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | LTCLW2405-228 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Arcadia |
| Construction | Luxury Vinyl Tile |
| Color | Copper Brown |
| Installation | Floating |
| Flooring Type | Luxury Vinyl Tile |
| Design | 1-strip |
| Joint | Uniclic® |
| Wear Layer Thickness | 0.55mm |
| Weight per Package | 49.6 lbs |
| Area per Package | 26.9 sqft |
| Floor Heating | Yes (Max 80.6℉) |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Wood design, Integrated sound reduction, Synchronized embossing |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 228mm |
| Thickness | 5mm |
| Length | 1220mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 25 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |
| Kährs Install Guide - LT Click | |