



Infuse your space with the warmth of Oak Summer Camp, a medium brown with subtle hints of orangey gold. This lively hue mirrors the rich tones of copper, complemented by swirling grain patterns in dark, cool browns with touches of gray. Evoking the carefree essence of childhood summers, Oak Summer Camp adds natural warmth and joyful character to any room. Create a welcoming, vibrant atmosphere in your home with this inviting shade.
Available Dimensions:
3-1/4", 4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 82975 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Lively |
| Species | Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb 51 to 59 lb |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 3 1/4" 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 20 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |