



Bring warmth to your space with Oak Natural, a tanned beige with delicate peach undertones. This balanced hue harmonizes vibrancy and subtlety, standing out without overwhelming. Its deeper beige base, creamy accents, and subtle gray veins evoke a timeless, vintage feel. Radiating the warmth of a sunlit afternoon, Oak Natural adds elegance and comfort, complementing both contemporary and traditional interiors with effortless style.
Available Dimensions:
3-1/4", 4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 82971 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Lively |
| Species | Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb 51 to 59 lb |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 3 1/4" 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 20 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |