



Rejuvenate your space with the understated elegance of White Oak Hula Hoop Brushed. This ecru-inspired beige enchants with its striking neutrality, balancing warm beige with soft greige, accented by gray undertones reminiscent of unbleached linen. The calming palette exudes tranquility, reinforcing classic sophistication while adding subtle refinement to any room. Hula Hoop beautifully complements contemporary design styles, bringing a sense of simplicity and peace to your home.
Available Dimensions:
4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 52639 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial with Nanolinx Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |