



Harness the grounding effect of White Oak Rocking Horse Brushed and achieve a harmonious look in your home décor. Whether you're accentuating the vibrant layers of a maximalist aesthetic or embracing the clean simplicity of minimalism, Rocking Horse enchants with its sweet mellowness. With shades that transition from warm ivory to soft tans, this neutral beige flooring features subtle gray undertones, for a refined element of consistency that beautifully complements any design scheme.
Available Dimensions:
4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 75972 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial with Nanolinx Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |