



Sprinkle a dab of glamour in your interior with White Oak Stardust Brushed. This charming hue merges darker beiges with silvery grays, reminiscent of twilight shimmer. The balance of warm and cool undertones lends it a unique versatility, enhancing both bold colors and soft pastels. With its refined brushed finish, Stardust elevates any design style, from bohemian to Mediterranean. Embrace the ethereal glow and let it weave a narrative of modern sophistication throughout your space.
Available Dimensions:
4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 52638 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial with Nanolinx Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |