



Imagine warm, creamy tones with delicate hints of beige and light brown softly illuminating your room, exuding natural sweetness. White Oak Natural Brushed brings serene beauty to any space, featuring a muted color palette with an opalescent quality that enhances your décor without overpowering it. This wood flooring's refined simplicity fosters a welcoming ambiance of balanced warmth and sophistication, the perfect complement to a wide range of contemporary design styles, from eclectic to industrial.
Available Dimensions:
4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 41290 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial with Nanolinx Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |