



Infuse your space with the whimsical charm of White Oak Carousel Brushed. This stunning flooring transitions gracefully from off-white to light beige, exhibiting soft grayish accents and undertones that create an elegant neutral backdrop full of possibilities. The captivating wood grain and airy brightness perfectly complement coastal, Scandinavian, or modern traditional design styles, turning your interior into a joyful wall-to-wall canvas where that invites relaxation and inspiration.
Available Dimensions:
4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 49711 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial with Nanolinx Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |