



Trek onto soothing terrain with Maple Hiking, a light brown tone that could also be described as dark beige, enriched with cool gray undertones and subtle hints of sunset shades. This apple butter hue recalls the comforting nostalgia of homemade meals, blending cozy warmth with bold sophistication. Maple Hiking strikes the perfect balance between relaxed homeliness and elevated style.
Available Dimensions:
3-1/4", 4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 82967 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Autumn |
| Species | Maple |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAliveTM (12% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 3-1/4" (51 to 59 lb) 4-1/4" (46 to 53 lb) |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 3 1/4" 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 3-1/4" (20) 4-1/4" (18) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |