



Lend flexibility to your interior with Maple Natural, a blanched almond hue with a hint of golden warmth that brings a cozy yet chic vibe to any space. This neutral, versatile wood adapts effortlessly to a range of shades, revealing different undertones based on your design palette. Its sandy edges and buff-colored grain evoke nature's imperfect beauty, creating subtle drama and interest while exuding pure elegance.
Available Dimensions:
3-1/4", 4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 82964 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Autumn |
| Species | Maple |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAliveTM (12% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 3-1/4" (51 to 59 lb) 4-1/4" (46 to 53 lb) |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 3 1/4" 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 3-1/4" (20) 4-1/4" (18) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |