



Set the tone in your décor with Maple Apple Picking, a soft off-white shade reminiscent of a fleshly cut apple slice mellowing as it's exposed to the air. This ivory-like hue, used for over five centuries, exudes simple beauty, enhancing any space by presenting the illusion of natural light. Its subtle complexity creates an uplifting, bright, and airy atmosphere, much like the sweet aroma of handpicked apples from the orchard.
Available Dimensions:
3-1/4", 4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 82965 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Autumn |
| Species | Maple |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAliveTM (12% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 3-1/4" (51 to 59 lb) 4-1/4" (46 to 53 lb) |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 3 1/4" 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 3-1/4" (20) 4-1/4" (18) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |