



Cozy up your space with Maple Nougat, a light bakery brown layered with ashy undertones and quiet depth. Reminiscent of chocolate desserts and weathered barrels, this comforting shade invites you to settle in and unwind. Its balanced warmth offers just enough contrast to stand out while still blending into its surroundings. This versatile tone makes rooms feel welcoming — and just a bit indulgent.
Available Dimensions:
4-1/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 55990 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Sweet Memories |
| Species | Maple |
| Construction | Solid |
| Grade | Character or Exclusive |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed or stapled down (above and on grade) |
| Flooring Type | Hardwood |
| Weight per Package | 46 to 53 lb |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 4 1/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | Random lengths from 10” (254 mm) to 76” (1,930 mm)) |
| Sq. Foot per Carton | 18 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial with Nanolinx Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - Classic | |
| Maintenance Guide | |