

This plank oak floor from the Canvas Collection features a warm, white-pigmented matt finish. The result is a beautifully neutral floor with the appearance of freshly cut wood. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 13103WEK1KKW185 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Canvas Wide |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Installation | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| Weight per Package | 31 lbs |
| Area per Package | 26.2 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Variation |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 44 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 13mm |
| Length | 1860mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 25 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |
| Kährs Install Guide-Staple Down | |