

The muted grey-brown tones in this single-strip oak floor from the Canvas Collection, are enhanced by an even stain, resulting in a timeless expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matte finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided beveling at the edges ensures a classic full plank look and feel.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 13103WEK1VKW185 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Canvas Wide |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Installation | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| Weight per Package | 31 lbs |
| Area per Package | 26.2 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Variation |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 45 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 13mm |
| Length | 1860mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 25 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |
| Kährs Install Guide-Staple Down | |