

A sophisticated warm brown that harmonizes warmth with modernity. This balanced shade accentuates oak’s natural beauty with subtle grain patterns and a smooth matte finish, seamlessly enhancing any space with its versatile, timeless appeal.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 13106WEKC5KW185 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Canvas Wide |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Dark |
| Installation | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| Weight per Package | 31 lbs |
| Area per Package | 26.2 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Lively |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 13mm |
| Length | 1860mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 25 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |
| Kährs Install Guide-Staple Down | |