

The soft blonde tones in this single-strip oak floor from the Canvas Collection are enhanced by a chalky-grey stain resulting in a clean expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided beveling at the edges
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 13103WEK1UKW185 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Canvas Wide |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Cool Gray |
| Installation | Nail-down, Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| Weight per Package | 31 lbs |
| Area per Package | 26.2 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Variation |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 32 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 13mm |
| Length | 1860mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 25 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |
| Kährs Install Guide-Staple Down | |