


A velvety soft hue of light suede creating a calm backdrop in any setting. Light suede narrow is a single-strip stained sleek oak floor from the Life Collection. A calm wood collection with few knots and an authentic look and feel. Four-sided microbevelling at the edges ensures a classic plank look. The innovative matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Available Dimensions:
118mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | LTCLRW3002-118 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Life Essential |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5G |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 0.6mm |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Calm |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Smooth |
| Core Material | HDF |
| Light Reflectance Value (LRV) | 34 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 118mm |
| Thickness | 7mm |
| Length | 1225mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 15 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |