

A warm golden oak with a matte finish that highlights natural grain and sunlit warmth, bringing timeless charm and refined versatility to any space.
Available Dimensions:
232.41mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 181USARE98KE243 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Estate |
| Species | Red Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Soft Brown |
| Made In | USA |
| Installation | Nail-down, Glue-Down |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Tongue & Groove |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3mm |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Variation |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 232.41mm |
| Thickness | 18mm |
| Length | 2426mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 25 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |