





Capture the sweet charm of Maple Cotton Candy, a mid-brown hue with muted golden undertones and cool espresso grain. This layered neutral recalls the folds of spun sugar: subtle yet indulgent. It's warm, serene look, complements natural materials, soft textiles, and light palettes, adding harmony and comfort to both bright, open interiors and inviting cozy spaces.
Available Dimensions:
5", 7-3/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 86361 |
| Collections | Sweet Memories |
| Species | Maple |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7-3/4" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7 3/4" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7-3/4" - Lengths from 23" (590 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70.) 7-3/4" (17.60) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial applications with Nanolinx® Commercial |