







Looking to bring a grounded presence to your space? Oak Charlottetown conveys quiet strength through its dense mid-brown tones that balance warmth and substance. Inspired by the polished wood of tall ships once moored in Prince Edward Island's Port Charlottetown, this earthy shade reflects heritage and craftsmanship while remaining very versatile; a perfect choice for interiors that bridge timeless tradition and modern sophistication.
Available Dimensions:
5", 7-3/4", 9"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 86266 |
| Collections | Dreamville |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7-3/4" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight/Herringbone/Chevron |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7 3/4" 9" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7-3/4" - Lengths from 23" (590 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70) 7-3/4" ( 17.60) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |