






Find natural balance with Oak La Jolla, a hearty mid-brown cooled by muted gray undertones for an earthy yet refined feel. Reminiscent of seaweed gently drying along California's La Jolla sunlit shores, it captures the quiet elegance of coastal landscapes. This versatile hue complements desert modern interiors with their sand tones, warm neutrals, and native plants, bringing grounded sophistication and a sense of calm, organic harmony to any space.
Available Dimensions:
5", 7-3/4", 9"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 86265 |
| Collections | Dreamville |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7-3/4" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight/Herringbone/Chevron |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7 3/4" 9" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7-3/4" - Lengths from 23" (590 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70) 7-3/4" ( 17.60) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |