




Frosted Oat strip is inspired by late autumn grain fields covered in frost.The soft white and transparent stain allows the rustic wood to enhance the natural design completed with an ultramatt finish.
Available Dimensions:
200mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 153N6BEKN4KW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Beyond Retro |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 3-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 50.7 lbs |
| Area per Package | 31.3 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Lively |
| Design Features | Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce/Alder |
| Light Reflectance Value (LRV) | 39 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 200mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2000mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |