




Loft White plank is inspired by smooth vanilla ice cream with some grey highlights. The stain is softly applied to allow the natural wood appear with knots and cracks, and an ultramatt finish.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 151N9AEKM4KW200 151N9AEKM4KW220 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Beyond Retro |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 40.2 lbs |
| Area per Package | 24.1 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Dynamic |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce/Alder |
| Light Reflectance Value (LRV) | 52 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2000mm (151N9AEKM4KW200) 2266mm (151N9AEKM4KW220) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |