





The light honey nuances in this single-strip oak floor from the Capital Collection range from faint tan to pale golden brown, giving it an even coloring. Only the finest quality oak timber is used, and each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The light-absorbing, ultra-matt lacquer finish creates the impression of newly sawn timber, effectively eliminating glare while protecting the wood from daily wear. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 151N4AEK04KW200 151N4AEK04KW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Capital |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Oak Tones |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Ultra matt lacquer |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 46.3 lbs (151N4AEK04KW200) 48.5 lbs (151N4AEK04KW240) |
| Area per Package | 27.3 sqft (151N4AEK04KW200) 29.3 sqft (151N4AEK04KW240) |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Calm |
| Design Features | Microbeveled 4-sided |
| Light Reflectance Value (LRV) | 33 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2000mm (151N4AEK04KW200) 2420mm (151N4AEK04KW240) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |