



Indulge in the lavish, deep coffee tones of Oak Hermosa, a refreshing and cooler shade of dark brown with subtle grey undertones. Inspired by the sun-soaked town of Hermosa Beach, California, Oak Hermosa brings instant class to any space with its understated elegance. Whether to complement a traditional décor or enrich an eclectic interior design scheme, this shade's timeless chic transcends trends.
Available Dimensions:
5"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 72052 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Dreamville |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Floated over a recommended underlayment or glued down (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Weight per Package | 59 to 61 lb |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" |
| Thickness | 7/16" |
| Length | Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 32.60 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Maintenance Guide | |
| Install Guide - Lock | |