



Enjoy the sunbathed dark beige tones of Oak Tofino, echoing the serenity of the enchanting coastal town in British Columbia. Inspired by wet sands and old-growth forests, this earthy tanned hue carries a whisper of muted gold, infusing spaces with a natural and refined allure. Transform any room into a sanctuary of elegance with the ageless beauty of Oak Tofino.
Available Dimensions:
5"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 72057 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Dreamville |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Floated over a recommended underlayment or glued down (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Weight per Package | 59 to 61 lb |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" |
| Thickness | 7/16" |
| Length | Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 32.60 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Maintenance Guide | |
| Install Guide - Lock | |