



Embrace nature's tranquility in every floorboard with Oak Key Largo. This soft and natural colour evokes the delicate hue of unbleached linen. It is inspired by the serene landscapes of the Florida Keys and its smooth limestone and fossilized coral reefs. With its warm, creamy beige tones and subtle grey undertones, Oak Key Largo is a versatile choice that complements most colour schemes, providing an inviting backdrop to enhance any décor.
Available Dimensions:
5"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 72053 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Dreamville |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Floated over a recommended underlayment or glued down (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Weight per Package | 59 to 61 lb |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" |
| Thickness | 7/16" |
| Length | Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 32.60 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Maintenance Guide | |
| Install Guide - Lock | |