



Style up your home with light brown wood flooring, a popular alternative to darker shades. The nutty brown hues of the White Oak Hattie Brushed floor subtly highlight the wood's natural grain to give any room an inviting homey feel. Warm neutral colors that are so in vogue now, such as taupe, mushroom, or khaki, will bring out rich, toasty notes.
Available Dimensions:
5"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 72067 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Muse |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Floated over a recommended underlayment or glued down (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Weight per Package | 59 to 61 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" |
| Thickness | 7/16" |
| Length | Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 32.60 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Maintenance Guide | |
| Install Guide - Lock | |