





Give your home a beachy feel with a slightly whitewashed hue. The White Oak Ada Brushed hardwood floor color provides a modern, streamlined look while retaining the wood's natural warmth and texture. This very soft, lighter wood tone can make your home appear larger, brighter, and more comfortable, giving it an airy feel and providing ample contrast allowing bolder and more colorful design elements to stand out in the overall design.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 71768 |
| Collections | Muse |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (42 to 44 lb) 7" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 9/16" |
| Length | 5" - Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) 7" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (28.50) 7" (23.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance Lite | |
| Maintenance Guide | |