



Experience the warmth of White Oak Alice Brushed, a medium brown that blends cozy taupe with cool, natural gold undertones. This timeless neutral brightens both traditional and modern spaces while cleverly hiding dust and scratches, perfect for busy households. Classic, mid-toned browns like Alice are the up-and-coming trend in hardwood flooring, enchanting homes with charm and reflecting natural light beautifully.
Available Dimensions:
5"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 75977 |
| Brand | Mirage |
| Collections | Muse |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Floated over a recommended underlayment or glued down (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Weight per Package | 59 to 61 lb |
| Janka Hardness | 1,360 lbs - 5% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" |
| Thickness | 7/16" |
| Length | Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 32.60 |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Maintenance Guide | |
| Install Guide - Lock | |