




Infuse your space with the warmth of Oak Summer Camp, a medium brown with subtle hints of orangey gold. This lively hue mirrors the rich tones of copper, complemented by swirling grain patterns in dark, cool browns with touches of gray. Evoking the carefree essence of childhood summers, Oak Summer Camp adds natural warmth and joyful character to any room. Create a welcoming, vibrant atmosphere in your home with this inviting shade.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76979 |
| Collections | Lively |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (42 to 44 lb) 7" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 9/16" |
| Length | 5" - Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) 7" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (28.50) 7" (23.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance Lite | |
| Maintenance Guide | |