




Savor the quiet beauty of Oak Sleepover, a neutral hue that blends creamy beige and subtle gray into a parchment-like shade, evoking the cozy nostalgia of giggles in the night at a friend's house. This light, tannish tone exudes a soothing, timeless appeal, perfect for crafting inviting, peaceful spaces. Let Oak Sleepover bring warmth to the heart of your home, effortlessly complementing any style you embrace for years to come.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76556 |
| Collections | Lively |
| Species | Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7" (40 to 41 lb) |
| Janka Hardness | 1,290 lbs - average hardness |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7" - Lengths from 27" (688 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70.) 7" (19.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance | |
| Maintenance Guide | |