





Sprinkle a dab of glamour in your interior with White Oak Stardust Brushed. This charming hue merges darker beiges with silvery grays, reminiscent of twilight shimmer. The balance of warm and cool undertones lends it a unique versatility, enhancing both bold colors and soft pastels. With its refined brushed finish, Stardust elevates any design style, from bohemian to Mediterranean. Embrace the ethereal glow and let it weave a narrative of modern sophistication throughout your space.
Available Dimensions:
5", 6-1/2", 7", 7-3/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76245 |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 6-1/2" (29 to 31 lb) 7" (40 to 41 lb) 7-3/4" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone/Chevron |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" & 6-1/2" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7" - Lengths from 27" (688 mm) to 82" (2,086 mm) 7-3/4" - Lengths from 23" (590 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70.) 6-1/2" (14.75) 7" (19.80) 7-3/4" (17.60) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance | |
| Maintenance Guide | |