




Sink into relaxation with the silky tones of White Oak Bubble Bath Brushed. This captivating off-white hue, steeped with warm creamy greige, evokes the cozy embrace of fragrant suds. The cool blend of grayish-beige and earthy accents sets it apart from ordinary neutrals. Light enough to enhance styles from English country chic to Japandi, Bubble Bath retains the comforting warmth of deeper shades. Let it lift your spirits and invite soothing moments of bliss into your home.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76180 |
| Collections | Blanc |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Brushed |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (42 to 44 lb) 7" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 9/16" |
| Length | 5" - Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) 7" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (28.50) 7" (23.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance Lite | |
| Maintenance Guide | |