





Embrace the smoky allure of Maple Bonfire, a dark brown shade blending rich bitter chocolate tones with subtle red-wine undertones. Reminiscent of the centuries-old kobicha dye used in kimonos, this luxurious hue defies fleeting trends, adding refined elegance to any room. With its deep, complex palette, Maple Bonfire anchors and enhances your space with quiet sophistication.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76552 |
| Collections | Autumn |
| Species | Maple |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7" (40 to 41 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7" - Lengths from 27" (688 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70) 7" (19.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance | |
| Maintenance Guide | |