




Warm up your home with Maple Hayride, a medium brown with lighter brown undertones, evoking the earthy hues of round hay bales and the muted tones of bronzed autumn leaves. Think serenity, soothing cocoa drinks, and roasted marshmallows—everything that invites you to curl up and relax. Maple Hayride brings a cozy, welcoming vibe to any room, making it the perfect choice for spaces designed for tranquility.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76551 |
| Collections | Autumn |
| Species | Maple |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7" (40 to 41 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7" - Lengths from 27" (688 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70) 7" (19.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance | |
| Maintenance Guide | |