



Trek onto soothing terrain with Maple Hiking, a light brown tone that could also be described as dark beige, enriched with cool gray undertones and subtle hints of sunset shades. This apple butter hue recalls the comforting nostalgia of homemade meals, blending cozy warmth with bold sophistication. Maple Hiking strikes the perfect balance between relaxed homeliness and elevated style.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76553 |
| Collections | Autumn |
| Species | Maple |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DurAlive (12% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 7" (40 to 41 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7" - Lengths from 27" (688 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70) 7" (19.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance | |
| Maintenance Guide | |