



Cozy up your space with Maple Nougat, a light bakery brown layered with ashy undertones and quiet depth. Reminiscent of chocolate desserts and weathered barrels, this comforting shade invites you to settle in and unwind. Its balanced warmth offers just enough contrast to stand out while still blending into its surroundings. This versatile tone makes rooms feel welcoming — and just a bit indulgent.
Available Dimensions:
5", 7"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 76248 |
| Collections | Sweet Memories |
| Species | Maple |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (42 to 44 lb) 7" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 7" |
| Thickness | 9/16" |
| Length | 5" - Lengths from 17" (422 mm) to 69" (1,752 mm) 7" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (28.50) 7" (23.80) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | • 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance Lite | |
| Maintenance Guide | |