




Bask in quietude at home with White Oak White Mist Brushed. This light creamy beige, enriched by gentle gray undertones, conjures the serene beauty of sunlit mist over a calm lake. The hazy tonal interplay and open grain create a warm, natural aesthetic that blends stunningly with transitional, art deco, and other color-forward styles, as well as sleek contemporary all-white designs. Welcome the mysterious allure of White Mist into your space and enjoy its refined yet soothing presence.
Available Dimensions:
5", 6-1/2", 7", 7-3/4"
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 43364 |
| Collections | Sweet Memories |
| Species | Maple |
| Construction | Engineered |
| Grade | Character or Exclusive |
| Texture | Smooth |
| Finish | DuraMatt® (5% gloss) |
| Installation | Nailed, stapled, glued down or floated installation*** (above, on or below grade) |
| Flooring Type | Engineered |
| Edge Type | Micro-V bevel (on 4 sides) |
| Joint | Tongue and Groove |
| Weight per Package | 5" (45 to 47 lb) 6-1/2" (29 to 31 lb) 7" (40 to 41 lb) 7-3/4" (35 to 37 lb) |
| Janka Hardness | 1,450 lbs - 12% harder |
| Pattern | Straight/Herringbone |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 5" 6 1/2" 7 3/4" 7" |
| Thickness | 3/4" |
| Length | 5" & 6-1/2" - Lengths from 20" (511 mm) to 82" (2,086 mm) 7-3/4" - Lengths from 23" (590 mm) to 82" (2,086 mm) From 27" (688 mm) to 82" (2,086 mm) |
| Sq. Foot per Carton | 5" (22.70.) 6-1/2" (14.75) 7" (19.80) 7-3/4" (17.60) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 35-year finish warranty for residential applications • 3-year finish warranty for light commercial applications • 5-year finish warranty for commercial applications with Nanolinx® Commercial |
| Guides | |
|---|---|
| Install Guide - TruBalance | |
| Maintenance Guide | |