



The smoked stone stain on this single-strip oak floor from the Texture Collection allows the cooler nuances in the base to come through, resulting in a smooth and harmoniously balanced expression. Each board is heavily brushed and the genuine cracks and knots in combination with the saw marks bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided beveling at the edges ensures a classic, full plank look and feel.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 151200200 151200240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Texture |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Gray |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Oil |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 39.7 lbs (151200200) 48.5 lbs (151200240) |
| Area per Package | 24.1 sqft (151200200) 29.3 sqft (151200240) |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Expressive |
| Design Features | Beveled 4-sided, Smoked, Saw marks, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce/Alder |
| Light Reflectance Value (LRV) | 21 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2000mm (151200200) 2420mm (151200240) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |