



This white-stained oak floor from the European Renaissance Collection is laid in a classic and timeless Dutch pattern. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the timber. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Available Dimensions:
198.5mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 15313BEKVVKW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | European Renaissance |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | Dutch pattern |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 50.7 lbs |
| Area per Package | 31.1 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Variation |
| Design Features | Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 47 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 198.5mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2426mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |