




The soft white stain on this single-strip, white oak floor from the Classic Nouveau Collection has an even expression, lightly peppered with small knots and cracks. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic full plank look and feel. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 151L8AEK1DKW220 151L8AEK1DKW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Classic Nouveau |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Light |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 48.5 lbs |
| Area per Package | 29.3 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Lively |
| Design Features | Beveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 38 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2266mm (151L8AEK1DKW220) 2420mm (151L8AEK1DKW240) |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |