



The powder white finish on this single-strip floor from the Classic Nouveau Collection enhances the natural color variances in the white oak and emphasises the micro bevelling with lustrous detail. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood. The matt lacquer finish eliminatesglare while protecting the wood from daily wear. Large knots may occur, both white and black.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 151N8EEK0WKW220 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Classic Nouveau |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Bright White |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 48.5 lbs |
| Area per Package | 29.3 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Lively |
| Design Features | Microbeveled 4-sided, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 58 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2266mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |