





The semi-transparent, white finish on this 3-strip oak floor from the Harmony Collection allow the warmer nuances to come through, perfect for a light, Nordic-style interior. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the timber. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Available Dimensions:
200mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 153N5BEKP1KW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Harmony |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Bright White |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 3-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 50.7 lbs |
| Area per Package | 31.3 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Variation |
| Design Features | Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce lamella |
| Light Reflectance Value (LRV) | 49 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 200mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2423mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |