




This misty white stained, single-strip oak floor from the Småland Collection gracefully balances the light and dark contrasts in the wood. Each board is meticulously hand-scraped, which enhances the rustic appearance of the floor. Four-sided bevelling at the edges ensures a classic, full plank look and feel. Every board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the wood.
Available Dimensions:
187mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 151NCSEK02KW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Smaland |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Bright White |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 1-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Oil |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 48.5 lbs |
| Area per Package | 29.3 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Design Features | Beveled 4-sided, Handscraped, Brushed |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 187mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2420mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |