




The cement grey stain on this smoked, 2-strip oak floor from the Harmony Collection allows the warmer tones of the wood to seep through, resulting in a beautifully rustic expression. Each board is carefully brushed to bring out the character of the grain and highlight the natural texture of the timber. The matt lacquer finish eliminates glare while protecting the wood from daily wear.
Available Dimensions:
200mm
CALL FOR BEST PRICE - 781 470 4100
Color
product specifications
| General | |
|---|---|
| Product Number | 152N6REKGGKW240 |
| Brand | Kahrs |
| Collections | Harmony |
| Species | White Oak |
| Construction | Engineered |
| Color | Warm Gray |
| Made In | Sweden |
| Installation | Glue-Down, Floating |
| Flooring Type | Engineered |
| Design | 2-strip |
| Joint | Woodloc® 5S |
| Surface Treatment | Matte finish |
| Wear Layer Thickness | 3.5mm |
| Weight per Package | 50.7 lbs |
| Area per Package | 31.3 sqft |
| Floor Heating | Yes |
| Grading | Lively |
| Design Features | Light smoked, Brushed |
| Core Material | Pine/Spruce/Alder |
| Light Reflectance Value (LRV) | 23 |
| Dimensions | |
|---|---|
| Width | 200mm |
| Thickness | 15mm |
| Length | 2423mm |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty | 30 years |
| Guides | |
|---|---|
| Kährs Install Guide - Glue Down | |
| Kährs Install Guide - Floating | |
| Kährs Maintenance Guide | |
| Kährs Repair Guide | |